Ukážeme si ako začať písať vo Worde 2007, ako písať správne a ako sa vyvarovať základným chybám pri písaní.
Na písanie sa v prvom rade používa počítačová klávesnica.
Na obrazovke s otvoreným dokumentom môžeme nájsť dva kurzory, ktoré sú nie len pri písaní, ale aj pri celkovej tvorbe dokumentu, veľmi dôležité. Sú to textový kurzor a kurzor myši.
Textový kurzor
Textový kurzor je zvislá blikajúca čiara, ktorá sa nachádza v časti dokumentu, ktorá je určená na písanie. Presnejšie je to časť medzi ľavým a pravým okrajom a horným a dolným okrajom.
Textový kurzor udáva miesto, kde sa zobrazí znak (písmeno, číslica, otáznik, výkričník, ...), ktorý zadáte použitím klávesnice. Čiže, keď stlačíte nejakú klávesu na klávesnici, ktorá je určená na písanie, tak znak, ktorý túto klávesu reprezentuje, sa vloží na miesto, kde sa práve nachádza textový kurzor. Následne sa textový kurzor posunie smerom doprava, čo znamená, že ďalší znak bude vložený napravo od posledného.
Umiestnenie textového kurzora môžeme meniť. Štandardne môžeme meniť jeho pozíciu len tam, kde sa už nachádzal a to pomocou kurzorových kláves (šípok), ktoré sú na klávesnici. Pohyb môže byť doľava, doprava, hore alebo aj dole.
Kurzor myši
Kurzor myši má viacero podôb, takže jeho opísanie je zložitejšie, ale existuje zaručený spôsob na jeho identifikáciu. Keď pohnete počítačovú myšku a zároveň budete sledovať obrazovku monitora, tak zistíte, že vo chvíli, keď ste pohli počítačovou myšou, tak sa niečo pohlo na obrazovke. To čo sa pohlo je práve spomínaný kurzor myši. Jeho najčastejšie podoby ilustruje obrázok 53_4.
Využitie kurzora myši je omnoho rozsiahlejšie ako využitie textového kurzora. Pomocou kurzora myši môžeme napríklad aj zvoliť umiestnenie textového kurzora. Keď umiestnime kurzor myši na miesto, kde už textový kurzor bol a následne raz klikneme na ľavé tlačidlo myši, tak po kliknutí sa textový kurzor premiestni na pozíciu kurzora myši. Pomocou kurzora myši stláčame tlačidlá, označujeme text, presúvame text, nastavujeme okraje, listujeme dokumentom atd. Osvojenie kurzora myši je dôležité pri celkovej práci s počítačom a preto mu je potrebné venovať dostatok času.
Začíname písať
Keď už poznáme kurzory, môžeme začať písať. Medzeru medzi slovami vytvoríme jedným stlačením klávesy medzerník. Klávesom medzerník nevytvárame medzery jeho viacnásobným stláčaním. Na to sa používajú tzv. tabulátory, ktorým sa venuje samostatný článok.
Veľké písmená
Štandardne, keď stlačíte kláves s nejakým písmenom, tak v dokumente sa zobrazí malý tvar tohto písmena. Veľké písmená dosiahneme, keď pred stlačením klávesy s nejakým písmenom stlačíme kláves SHIFT. To, ale neplatí pre písmená s diakritikou.
Ako používať niektoré klávesy
Na niektorých klávesoch je zobrazených viac znakov a preto býva začiatočníkom nejasné, čo sa po stlačení takéhoto klávesu zobrazí alebo nevedia ako zobraziť znak, ktorý potrebujú. Takýto kláves sa rozdeľuje do dvoch častí: ľavá a pravá časť. Ľavá časť sa používa, keď je vo windowse nastavený anglický vstupný jazyk (EN) a pravá časť je určená pre slovenský vstupný jazyk (SK). Aký máte aktuálny vstupný jazyk si môžete pozrieť na panely úloh v jeho pravej časti (viď obrázok 53_6).
Vysvetlíme si iba pravú časť, pretože ľavá funguje rovnako, ale samozrejme s anglickým vstupným jazykom. Spodný znak pravej časti klávesy sa zobrazí, keď stlačíme danú klávesu. Keď potrebujeme, aby sa zobrazil horný znak pravej časti, tak musíme najprv stlačiť klávesu SHIFT a až potom danú klávesu.
Nový riadok, nový odsek
Po zapísaní celého riadku textom, textový kurzor automaticky skočí na nový riadok, čím je zabezpečené plynulé pokračovanie písania. Všetok text sa sústreďuje do odsekov. Odseky sú automaticky od seba oddelené medzerou. Nový odsek potrebujeme zvyčajne vtedy, keď ideme písať novú myšlienku. Vytvoríme ho stlačením klávesy Enter, keď sa textový kurzor nachádza na konci aktuálneho odseku alebo pred prvým znakom ďalšieho odseku. Keď potrebujeme ukončiť riadok skôr a pokračovať v novom riadku v tom istom odseku, použijeme tzv. mäkký Enter. Mäkký Enter dosiahneme stlačením klávesovej skratky SHIFT+ENTER. K prechodu na nový riadok nepoužívame opakovane klávesu medzerník a ani klávesu TAB. Možno sa Vám to môže zdať bezdôvodné, ale správne písanie a teda používanie správnych kláves, Vás môže ušetriť od rôznych problémov zobrazovania textu napríklad pri úpravách a pri tlači.
Ak vo vnútri odseku omylom stlačíme kláves Enter, ddôjde k rozdeleniu textu na dva odseky. Rozdelenie odseku môžeme zrušiť príkazom pre návrat (CTRL+Z) alebo klávesom BACKSPACE, keď je textový kurzor na začiatku druhého (toho nového) odseku. V prípade, že potrebujeme zlúčiť dva odseky, stlačíme kláves DELETE, keď bude textový kurzor nachádzať za posledným znakom prvého odseku.
Mazanie textu
Pri písaní sa nám často stane, že sa pomýlime alebo jednoducho potrebujeme preformulovať napísaný text. Text, ktorý sa nachádza naľavo od textového kurzora, vymažeme stlačením klávesy BACKSPACE. Jedno stlačenie vymaže jeden znak (písmeno, ...). Text, ktorý sa nachádza napravo od textového kurzora, vymažeme stlačením klávesy DELETE alebo DEL.
Zopakovanie dôležitých návykov
- veľké písmená dostaneme pomocou klávesy SHIFT
- textový kurzor skočí na nový riadok automaticky, keď sa dostane na koniec aktuálneho riadku
- na nový riadok nepoužívame klávesu Enter
- klávesu Enter používame, keď potrebujeme vytvoriť nový odsek
- keď potrebujeme v odseku nový riadok skôr ako automaticky, tak použijeme tzv. mäkký Enter – SHIFT+ENTER
- medzeru medzi slovami vytvoríme jedným stlačením klávesy medzerník
- klávesom medzerník nevytvárame medzery jeho viacnásobným stláčaním
- text, ktorý je naľavo od textového kurzora, vymažeme klávesom BACKSPACE
- text, ktorý je napravo od textového kurzora, vymažeme klávesom DELETE (niekedy má skratku DEL)