Skupinový rámček Písmo neobsahuje všetky možnosti formátovania textu. Všetky možnosti formátovania sa nachádzajú v dialógovom okne Písmo.
Dialógové okno Písmo zobrazíme kliknutím na tlačidlo, ktoré sa nachádza v pravom dolnom roho skupinového rámčeka Písmo alebo pomocou klávesovej skratky CTRL+D. Tlačidlo je zobrazené na obrázku 33_3. Dialógové okno obsahuje dve karty: Písmo a Medziznakové medzery. Karta Písmo je zobrazená na obrázku 33_1 a karta Medziznakové medzery je zobrazená na obrázku 33_2.
Karta Písmo
Karta Písmo je rozdelená do troch častí. V prvej časti sú položky , ktoré ovplyvňujú vzhľad písma ako takého - štýl písma, rez písma, veľkosť písma, farbu písma, štýl podčiarknutia a farbu podčiarknutia.
V druhej časti sa nachádza 11 efektov, ktoré sa dajú použiť na písmo. Napríklad prečiarknutie, kapitálky, tieňovanie,... (všetky efekty viď na obrázku 33_1).
Tretia časť dialógového okna je ukážka , v ktorej sa zobrazujú všetky vykonané zmeny na písme.
Všetky vykonané zmeny potvrdíme, keď klikneme na tlačidlo OK. Keď klikneme na tlačidlo Zrušiť, tak vykonané zmeny v dialógovom okne sa neprejavia respektíve nepoužijú.
Karta Písmo obsahuje v ľavom dolnom rohu ešte aj tlačidlo Predvolené..., ktoré po kliknutí vykonané zmeny na písme nastaví ako predvolené.
Karta Medziznakové medzery
Položky na karte Medziznakové medzery sú určené k zdôrazneniu alebo dosiahnutiu efektu u nadpisov a viet (viď obrázok 33_4).
- Mierka - slúži na zväčšenie alebo zmenšenie znakov(písmen) vo vodorovnom smere v rozsahu 1 až 600% - zmenšením pod cca 50% sa text stanu už nečitateľným
- Riadkovanie - slúži na rozšírenie alebo zúženie medzier medzi znakmi - rozšírenie a zúženie sa udáva v bodoch (pt). Zväčšenie medzier slúži pre zvýraznenie slova. Veľké zúženie medzier vedie k zliatiu znakov (písmen).
Poznámka: veľa používateľov používa pre zväčšenie medzier medzi znakmi klávesu medzerník. Medzerník rozdelí slovo na znaky, čím môžu neskôr vzniknúť problémy, a aj tak sa vo väčšine prípadov použitím medzerníku nedocieli požadovaný efekt. Používanie medzerníku v tomto prípade je znak nedostatku vedomostí s prácou s textovými procesormi (napr. s Wordom).
- Umiestnenie - slúži na posun dolnej polohy znakov smerom dole alebo hore. Udáva sa v bodoch (pt). Oproti hornému a dolnému indexu nedochádza k automatickému zmenšeniu veľkosti znakov.
- Previs písma veľkosti - slúži na zúženie medzier medzi znakmi, u ktorých by pôvodné medzery nevypadali pekne (viď obrázok 33_5)