V článku si ukážeme filtrovanie údajov pomocou funkcie Automatické filtrovanie. Filtrovanie údajov znamená, že sa skrývajú všetky riadky zoznamu alebo tabuľky, okrem tých, ktoré spĺňajú určité kritériá.
Program Excel ponúka dve metódy filtrovania: Jednoduché a Rozšírené filtrovanie. Rozdiel medzi Jednoduchým a Rozšíreným filtrovaním spočíva v tom, že Jednoduché filtrovanie používa zoznamy v riadkoch záhlavia tabuľky respektíve zoznamu, ale Rozšírené filtrovanie používa samostatnú oblasť kritérií.
V článku sa budeme venovať len jednoduchému filtrovaniu, pretože Rozšírené filtrovanie bude preberané v samostatnom článku.
Filtrovať môžeme číselné aj textové údaje. Program Excel 2007 umožňuje filtrovať údaje aj podľa farby buniek, v ktorých je aplikované farebné formátovanie pozadia alebo textu.
Aktivovanie Jednoduchého filtrovania
- Vyberieme údaje, ktoré chceme filtrovať, ako to vidíme na obrázku 127_1. Ak nevyberieme žiadne údaje, zobrazí sa dialógové okno Microsoft Office Excel, ktoré vidíme na obrázku 127_2.
- Na karte Údaje v skupinovom rámčeku Zoradiť a filtrovať klikneme na tlačidlo Filter, ktoré je zobrazené na obrázku 127_3. K tlačidlu Filter sa môžeme dostať aj iným spôsobom, a to kliknutím na karte Domov v skupinovom rámčeku Úpravy na tlačidlo Zoradiť a filtrovať. Roztvorí sa zoznam, v ktorom klikneme na položku Filter. Druhý spôsob aktivovania Jednoduchého filtrovania vidíme na obrázku 127_4. Jednoduchý filter môžeme aktivovať aj stlačením kombinácie klávesov CTRL+SHIFT+L.
Program Excel pridá šípky do buniek v prvom riadku údajov, ktoré sme označili. Bunky so šípkami vidíme na obrázku 127_5.
- Klikneme na šípku v záhlaví stĺpca, ktorý chceme filtrovať. Roztvorí sa zoznam, v ktorom zadáme podmienky pre filtrovanie.
V závislosti od toho, či sme pre oblasť filtrovania vybrali textové alebo číselné údaje, program Excel po kliknutí na šípku, zobrazí v zozname Číselné filtre alebo Textové filtre. Zoznam s Číselnými filtrami je zobrazený na obrázku 127_6 a zoznam s Textovými filtrami je zobrazený na obrázku 127_7.
Filtrovanie číselných údajov.
Prvou položkou v zozname je Zoradiť od najmenšieho po najväčšie. Ak si prajeme údaje zoradiť od najmenšieho čísla po najväčšie, klikneme na spomenutú položku. Zoradené údaje vidíme na obrázku 127_8.
Naopak, ak chceme zoradiť údaje od najväčšieho čísla po najmenšie, klikneme na položku Zoradiť od najväčšieho po najmenšie. Výsledok zoradenia údajov vidíme na obrázku 127_9.
Nakoniec zvolené filtrovanie potvrdíme kliknutím na tlačidlo OK.
Položky Zoradiť od najmenšieho po najväčšie a Zoradiť od najväčšieho po najmenšie môžeme aktivovať aj nasledujúcim spôsobom:
- Na karte Domov v skupinovom rámčeku Úpravy klikneme na položku Zoradiť a filtrovať. Roztvorí sa zoznam, v ktorom sa spomenuté položky nachádzajú.
- Na karte Údaje v skupinovom rámčeku Zoradiť a filtrovať klikneme na položku Zoradiť od najväčšieho po najmenšie alebo na položku Zoradiť od najmenšieho po najväčšie, ktoré sa nachádzajú vedľa položky Zoradiť, tak ako to vidíme na obrázku 127_10.
Filtrovanie textových údajov.
Zoznam s Textovými filtrami poskytuje podobnú funkcionalitu ako zoznam s Číselnými filtrami. Namiesto položiek Zoradiť od najmenšieho po najväčšie obsahuje zoznam položku Zoradiť od A po Z. Položku Zoradiť od najväčšieho po najmenšie, ktorá sa nachádza v zozname s Číselnými filtrami, nahrádza položka Zoradiť od Z po A.
Položku Zoradiť podľa farby budeme preberať v samostatnom článku Filtrovanie údajov podľa farby v Exceli 2007. Položkám Filtre čísel a Filtre textu sa budeme venovať v článku Filtrovanie údajov v Exceli 2007 III.
V článku sme si ukázali ako v programe Excel 2007 môžeme zoradiť číselné a textové údaje.