Akonasoftver.sk
Klarion.eu - hračky a darčeky
reklama
Excel 2007

Vytváranie kontingenčných tabuliek v Exceli 2007

Kategória: Karta Vložiť  |  Podkategória: Tabuľky
30. 8. 2010   Tomáš Durdiak

Vytváranie kontingenčných tabuliek (Pivot Table) nemusí byť nočnou morou. V tomto článku pokračujeme s vytváraním kontingenčných tabuliek.

V predchádzajúcom článku sme si povedali, na čo netreba pri zdrojových dátach pre zostavenie kontingenčnej tabuľky zabúdať. Dnes si popíšeme samotné prvotné a základné zostrojenie kontingenčnej tabuľky. Ak máme teda údaje v správnej štruktúre, môžeme pristúpiť k zhotoveniu kontingenčnej tabuľky.

Základný postup vytvorenia kontingenčnej tabuľky

  1. Klikneme (postavíme sa) do ktorejkoľvek bunky v rozsahu údajov.
  2. Klikneme na kartu Vložiť
  3. V skupinovom rámčeku Tabuľky klikneme na tlačidlo Kontingenčná tabuľka.

    vytvorenie KT
  4. Po kliknutí sa zobrazí dialógové okno Vytvorenie kontingenčnej tabuľky

    Dialógové okno Vytvorenie KT

Spravidla Excel v rozsahu (červená šípka) sám dokáže rozoznať pole údajov, ale tento rozsah je možné samozrejme upravovať podľa svojich požiadaviek. Čiže do poľa „Tabuľka alebo rozsah“ označujeme rozsah údajov, z ktorých chceme vytvoriť KT.

Možnosti Použiť externý zdroj sa budeme venovať v inom článku, pretože táto možnosť vyžaduje určitú zručnosť v práci s databázovými údajmi a je to náročnejšia oblasť. Tejto oblasti a možnosti venujeme samostatný článok neskôr.

V ďalšom kroku vyberáme z možností, či umiestnime kontingenčnú tabuľku na nový hárok alebo už existujúci hárok.

Ak si vyberieme z daných dvoch možností prvú, čiže vytvoriť kontingenčnú tabuľku na nový hárok a klikneme na OK, zobrazí sa nám prázdna kontingenčná tabuľka, do ktorej budeme následne vkladať údaje v nami zvolenej štruktúre, o tom však až v ďalšom článku. Prázdna (čistá) kontingenčná tabuľka na novom hárku vyzerá v program Microsoft Excel 2007 nasledovne (spolu s jej vytvorením sa nám aktivuje v paneli nástrojov karta pre úpravy kontingenčnej tabuľky – túto budeme neskôr veľmi často používať):

Prázdna KT



Ak ju chceme umiestniť na existujúci hárok, v poli „Umiestnenie“ zadávame začiatočnú bunku kontingenčnej tabuľky. Môžeme tak urobiť rôznymi spôsobmi. Prvý je ten, že ručne napíšeme pozíciu bunky, ktorá bude začiatočnou bunkou kontingenčnej tabuľky, napr. „M3“ – bez medzery. !POZOR! nezadávajte pozíciu bunky v rámci rozsahu záznamov, prepíšu a stratia sa údaje z databázy, program Microsoft Excel nás na to upozorní nasledovným oznamom:

Kolidácia



Odporúčame kliknúť na tlačidlo „Zrušiť“, ak nechceme prepísať údajovú databázu.

Druhým spôsob je ten, že pozíciu bunky nezadávame priamo napísaním, ale jednoducho na žiadanú bunku, ktorá ma byť začiatkom kontingenčnej tabuľky klikneme, kurzor pritom musí byť nastavený v poli Umiestnenie.

Určenie začiatočnej bunky pre KT



Poslednou treťou možnosťou je použitie tlačidla v pravom dolnom rohu pomocného okna pre vytvorenie kontingenčnej tabuľky (na obrázku naznačené červenou šípkou). Táto možnosť slúži na minimalizovanie tohto okna a lepšiemu rozhľadu na aktívny hárok a rýchlejšiemu výberu začiatočnej bunky kontingenčnej tabuľky, ak je táto bunka skrytá pod týmto oknom.

Minimalizovanie pomocného okna



Ak je okno minimalizované, postupuje rovnako ako pri druhom spôsobe. Ak je kurzor aktívny v poli „Umiestnenie“, klikneme na konkrétnu bunku. Tým istým tlačidlom, ktorým sme okno minimalizovali, tak ho aj maximalizujeme.

Určenie začiatočnej bunky



Bez ohľadu na to, aký spôsob si vyberiete, túto sekciu ukončíte kliknutím na tlačidlo OK. Kontingenčná tabuľka sa vytvorí presne v tej bunke, ktorú ste označili a je situovaná od tejto bunky napravo a dole. Vo všeobecnosti sa prikláňame a odporúčame výber možnosti umiestnenia kontingenčnej tabuľky na nový pracovný hárok.

Takýmto spôsobom je možné vytvoriť kontingenčnú tabuľku, zatiaľ prázdnu. V ďalšom článku si popíšeme proces zadávania údajov do kontingenčnej tabuľky.

 

Ak si neviete pomôcť s akoukoľvek úlohou v niektorom programe z balíka Office, nechajte si pomôcť od profesionálov . IT odborník zeleneIT.sk Vám pomôže s každou úlohou.

Bližšie info tu:  www.zeleneit.sk/it-sluzby/3639-pomoc-s-office.html 

 

 

 

Kľúčové slová:

ako vytvoriť kontingenčné tabuľky, vytváranie kontingenčných tabuliek, postup vytvorenia kontingenčných tabuliek, pivot tabuľky, pivot tables, KT

Sporenie v zlate pre lepšiu budúcnosť
reklama
Súvisiace články:
Ako vytvoriť tabuľku v Exceli 2007

Úvod do kontingenčných tabuliek v Exceli 2007

Komentáre:
Pridať komentár

Vyhľadávanie:



Nenašli ste to, čo ste hľadali? Napíšte nám a budeme sa snažiť Vám pomôcť.

Výrok:
Buď múdrejší ako sú ostatníl, ale nepovedz im to.
(Lord Chesterfield)

Obľúbené svadobné centrum
reklama
reklama
Copyright © 2009-2021 Akonasoftver od Akonaskolu.eu   ::   Kopírovanie obsahu stránky Akonasoftver je zakázané!