Akonasoftver.sk
Klarion.eu - hračky a darčeky
reklama
Excel 2007

Ako vytvoriť hlavičku a pätu v Exceli 2007

Kategória: Zákl.techniky práce  |  Podkategória: Hlavičky a päty
5. 8. 2010   Zelenayová

Program Microsoft Office Excel 2007 nám umožňuje pridať alebo zmeniť hlavičku a pätu v pracovnom hárku. Do tejto oblasti môžeme pridať rôzne užitočné informácie.

Hlavička a päta patria medzi prvky, ktoré vytvárajú lepšiu prehľadnosť dokumentu. Ukážeme si, ako si môžeme vytvoriť hlavičku alebo pätu. V pracovnom hárku môžeme s hlavičkou a pätou pracovať prostredníctvom zobrazenia Rozloženie strany, ktoré zobrazuje obrázok 105_1 alebo môžeme použiť dialógové okno Nastavenie strany, ktoré slúži na určenie rovnakých hlavičiek a piat pre viaceré hárky súčasne.

Zobrazenie pracovného hárka v zobrazení rozloženia strany

Ak chceme aby program Excel zobrazil pracovný hárok v zobrazení rozloženia strany máme dve možnosti:

 1. Na karte Vložiť klikneme v skupinovom rámčeku Text na položku Hlavička a päta.

 2. Položka Hlavička a päta v skupinovom rámčeku Text karty Vložiť

 3. V stavovom riadku klikneme na tlačidlo Zobrazenie rozloženia strany, tak ako to vidíme na obrázku 105_3.
Tlačidlo Rozloženie strany

Dialógové okno Nastavenie strany, zobrazené na obrázku 105_4, spustíme tak, že na karte Rozloženie strany klikneme v skupinovom rámčeku Nastavenie strany na tlačidlo spúšťač dialógového okna. Tlačidlo spúšťač dialógového okna vidíme na obrázku 105_5.Program Excel následne zobrazí okno Nastavenie strany. V prípade iných typov hárkov, napríklad v prípade hárku s grafom pracujeme s hlavičkou a pätou len v dialógovom okne Nastavenie strany.

Dialógové okno Nastavenie strany

Tlačidlo spúšťač dialógového okna

Pridanie alebo zmenu textu hlavičky a päty v zobrazení Rozloženie strany.

Postupujeme nasledovne:

 1. Aktivujeme pracovný hárok, do ktorého chceme pridať hlavičku a/alebo pätu, resp. pracovný hárok, v ktorom chceme hlavičku a/alebo pätu zmeniť. Pracovný hárok zaktivujeme tým, že doň klikneme.
 2. Na karte Vložiť vyberieme v skupinovom rámčeku Text položku Hlavička a päta alebo v stavovom riadku klikneme na tlačidlo Zobrazenie rozloženia strany.
 3. Nasledujúci krok sa líši podľa toho, či chceme pridať hlavičku a/alebo pätu, alebo chceme zmeniť už existujúcu hlavičku a/alebo pätu. V prípade, že chceme zmeniť hlavičku a/alebo pätu, klikneme na blok textu hlavičky alebo päty v hornej alebo dolnej časti pracovného hárka a vyberieme text, ktorý chceme zmeniť.
 4. Zadáme text hlavičky a/alebo päty.

Použitie dialógového okna Nastavenie strany na pridanie textu hlavičky a/alebo päty.

Postupujeme nasledovne:

 1. Aktivujeme pracovný hárok s grafom alebo klikneme na vložený graf, do ktorého chceme pridať hlavičku a/alebo pätu, alebo v ktorom chceme zmeniť text už existujúcej hlavičky alebo päty.
 2. Na karte Rozloženie strany klikneme v skupinovom rámčeku Nastavenie strany na tlačidlo spúšťač dialógového okna, ktoré sa nachádza vedľa položky Nastavenie strany. Zobrazí sa dialógové okno Nastavenie strany.
 3. Klikneme na kartu Hlavička a päta
 4. Na karte Hlavička a päta vyberieme tlačidlo Vlastná hlavička alebo Vlastná päta ako to môžeme vidieť na obrázku 105_4. Ak klikneme na tlačidlo Vlastná hlavička zobrazí sa nám dialógové okno Hlavička, ktoré vidíme na obrázku 105_6. Po kliknutí na tlačidlo Vlastná päta sa zobrazí dialógové okno Päta zobrazené na obrázku 105_7. Následne klikneme do poľa Ľavá časť, Stredná časť alebo Pravá časť a kliknutím na niektoré z tlačidiel vložíme požadované informácie do hlavičky a/alebo päty. Text môžeme aj vpísať alebo môžeme upraviť už existujúci text.
Dialógové okno Hlavička

Dialógové okno Päta

V článku sme si ukázali ako v programe Excel 2007 vytvoríme hlavičku alebo pätu. Použitie hlavičky a päty je vhodné najmä pri viacstranových dokumentoch.

Kľúčové slová: hlavička a päta, pracovný hárok, zošit
Sporenie v zlate pre lepšiu budúcnosť
reklama
Súvisiace články:
Komentáre:
Pridať komentár

Vyhľadávanie:Nenašli ste to, čo ste hľadali? Napíšte nám a budeme sa snažiť Vám pomôcť.

Výrok:
Nikto nie je tak beznádejne zotročený ako tí, ktorí sa mylne domnievajú, že sú slobodní.
(Johann Wolfgang von Goethe)

Sporenie v zlate pre lepšiu budúcnosť
reklama
reklama
Copyright © 2009-2021 Akonasoftver od Akonaskolu.eu   ::   Kopírovanie obsahu stránky Akonasoftver je zakázané!